Skąd wzięli się Mazurzy? W co wierzyli, kim się czuli? Jakich języków używali? Jak brzmi mowa mazurska? Ile dziś zostało z dawnej mazurskości?
Jeśli kiedykolwiek zadawaliście sobie te pytania – mamy coś dla Was! Odpowiedzi poznacie dzięki cyklowi prelekcji dra Piotra Szatkowskiego – badacza zajmującego się społecznością mazurską i działacza na rzecz rewitalizacji kultury regionu.
Piotr Szatkowski (ur. 1992 w Działdowie) – tłumacz, popularyzator i badacz etnolektu mazurskiego oraz języka pruskiego. Absolwent gdańskiej skandynawistyki na Wydziale Filologicznym, w 2023 doktoryzował się w Instytucie Slawistyki PAN, kierownik grantu badawczego dotyczącego praktyk językowych współczesnych Mazurów. Przełożył „Małego Księcia” na mazurski oraz zrekonstruowany język pruski, twórca „Elementarza mowy mazurskiej”, współautor „Słownika mowy mazurskiej”. Autor serii radiowych felietonów po mazursku i o mazurskim. Twórca strony regionalnej na Facebooku „Mazurskie słówko na dziś”.
Cykl obejmuje 3 prelekcje.
Wstęp nieodpłatny!
Terminy:
„Mazurzy od podszewki – historia” – 9 kwietnia 2024 r. (wtorek), godzina 17:00
„Mazurzy od podszewki – tożsamość” – 23 kwietnia 2024 r. (wtorek), godzina 17:00
„Mazurzy od podszewki – język” – 26 kwietnia 2024 r. (piątek), godzina 17:00
Miejsce:
Biblioteka Publiczna
Projekt: MAZURY. Ziemie Odzyskane, Północne, Powracające
Działanie realizowane w ramach projektu „MAZURY. Ziemie Odzyskane, Północne, Powracające”. Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.
Mazurzy od podszewki – historia
Zobacz wydarzenie na FacebookuRolka na Facebooku: Zaproszenie”
Mazurzy od podszewki – tożsamość
Zobacz wydarzenie na Facebooku