loader image
Fundacja Hydro-polis

O Ernście Wiechercie i „Dzieciach Jerominów” – spotkanie autorskie z Waldemarem Mierzwą

25.10.24

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Waldemarem Mierzwą i dziełem Wiecherta – „Dzieci Jerominów”.

Waldemar Mierzwa – autor i wydawca książek o Mazurach, nakreśli kontekst czasów, w których żył i tworzył Wiechert. Doświadczenia związane z wojną i triumfem nazizmu wywarły bowiem ogromny wpływ na jego twórczość.

„Dzieci Jerominów” ukazały się w serii „Moja Biblioteka Mazurska” jako jej 47. tom. To trzecie polskie wydanie (wcześniejsze 1972, 1986) najwybitniejszej powieści Ernsta Wiecherta (1887-1950), niemieckiego pisarza urodzonego na Mazurach w leśniczówce Piersławek (niem. Kleinort).

(…) to książka ważna nie tylko dla tych, którzy interesują się Mazurami. Namawiam, by po nią sięgnąć. Nie jest to jedynie opowieść o mieszkańcach zagubionej w Puszczy Piskiej wioski Sowiróg – informuje wydawca Waldemar Mierzwa. – To dzieło uniwersalne, które oparło się próbie czasu. To rzecz o małych i wielkich ojczyznach, powinnościach obywateli i państw, losach ludów i narodów. To także rzecz o każdym z nas: o naszych codziennych radościach i smutkach, prawdach i kłamstwach, przypadkach i przeznaczeniu, zmaganiach się z życiem, innymi i samym sobą.

Ernst Wiechert uroodził się 18 maja 1887 roku w leśniczówce Piersławek (powiat mrągowski), stanowiącej mieszkanie służbowe jego ojca. Należał do najpoczytniejszych pisarzy niemieckich lat trzydziestych XX wieku. Ze względu na krytyczną postawę wobec władz nazistowskich, której dawał wyraz w wystąpieniach publicznych, w roku 1938 trafił na cztery miesiące do obozu koncentracyjnego. Znaczną część swojej twórczości poświęcił Mazurom.

Organizatorzy:
Fundacja hydro-polis, Biblioteka Publiczna w Mikołajkach, Moja Biblioteka Mazurska. Oficyna Wydawnicza Retman

Termin:
15 listopada 2024 r. (piątek), godz. 17:00

Miejsce:
Biblioteka Publiczna w Mikołajkach, ul. Kolejowa 6

Wydarzenie na Facebooku: „O Ernście Wiechercie i „Dzieciach Jerominów” – spotkanie autorskie z Waldemarem Mierzwą”Projekt: „Nowa mapa literatury mazurskiej”

Działanie realizowane w ramach projektu “Nowa mapa literatury mazurskiej”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Wesprzyj nas!

Wesprzyj nasze działania na Mazurach, dokonując darowizny na cele statutowe Fundacji Hydro-polis.

PKO BP
96 1020 3639 0000 8202 0211 5400
tytułem: „darowizna na cele statutowe”

Warsztaty tkackie!!

Warsztaty tkackie!!

Zapraszamy na wspólne tkanie z Topolami! Warsztaty potrwają pięć godzin i odbędą się w Woźnicach (dawna szkoła) w godzinach 10:00-15:00! (szybko...