Snucie o Mazurach, wątek #1: Kto tu mieszkał przed nami – Prusowie, Prusacy, Mazurzy?

8.07.24

O niezwykłych dziejach naszych terenów, ich mieszkańcach oraz gadce mazurskiej opowie dr Piotr Szatkowski.

Piotr Szatkowski – „Psioter ôt Sziatków” – to tłumacz i badacz etnolektu mazurskiego oraz języka pruskiego, popularyzator kultury mazurskiej. Absolwent gdańskiej skandynawistyki. Doktoryzował się w Instytucie Slawistyki PAN. Przełożył m.in. „Małego Księcia” na język mazurski. Twórca „Elementarza mowy mazurskiej” czy strony regionalnej na Facebooku „Mazurskie słówko na dziś”.

Współpraca: Koło Gospodyń Wiejskich Zełwążanki

Wstęp wolny.

2 lipca 2024 r. (wtorek), godz. 17:30

Dawna szkoła w Zełwągach, Zełwągi 25

Wydarzenie na FacebookuProjekt: „Tkanina. Snucie o Mazurach”

Wątek #2 będzie dotyczył wsi Zełwągi. Zaprosimy kilku byłych i obecnych mieszkańców do opowiedzenia swoich prywatnych, subiektywnych historii, pokażemy stare zdjęcia i dokumenty.

Wątek #3 poświęcony zostanie wspólnocie Mormonów w Zełwągach, protestantów i innych wyznań w naszym regionie. Spotkanie poprowadzi Marcin Kulinicz z Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich (Kościół Mormoński) oraz prof. dr hab. Grzegorz Jasiński.

Podsumowaniem spotkań będzie interdyscyplinarna wystawa.

Działanie realizowane w ramach zadania: „TKANINA. Snucie o Mazurach”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska – edycja 2024.

Fundacja Hydro-polis Mikołajki