Warsztaty tkackie – spotkanie organizacyjne

10.05.24

Zapraszamy na warsztaty tkackie z TOPOLAMI!

Grupa tkacka (osoby dorosłe) spotykać się będzie 2 razy w miesiącu od czerwca do listopada (konkretne terminy postaramy się ustalić w trakcie spotkania organizacyjnego).

Na warsztatach nauczymy się przygotowywać osnowę i osnuwać duże, podłogowe krosna. Będziemy tkać na własnoręcznie przygotowanych ramkach tkackich, korzystając z naturalnych materiałów – wełny, bawełny i lnu.

TOPOLE

Za Topolami stoimy my – Anka i Kaśka Dobrzyn, siostry urodzone i wychowane na Mazurach. Projektujemy i tkamy tkaniny użytkowe techniką kilimową. Są to dywany i dekoracje ścienne, które ocieplają wnętrza i poprawiają ich akustykę. Każdy element naszych prac wykonany jest ręcznie, każdy kawałek przędzy przechodzi przez nasze ręce kilkanaście razy.

Tkać nauczyłyśmy się w Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. Zrozumienie i szacunek dla tradycyjnego rzemiosła stanowią fundament naszej pracy. Wzory prosto z naszych głów adaptujemy do dawnej techniki i ludowych krosien. Inspirują nas zmieniające się dookoła kolory, pejzaże, dźwięki. Najczęściej więc natchnienia szukamy w naturze. Na pobliskich łąkach i w lasach. Na brzegach jezior i rzek. W cieniu samotnych drzew. Odkrywając opuszczone miejsca i zakątki wymagające jedynie odrobiny uważności, by je odnaleźć.

Zapraszamy na spotkanie organizacyjne.

Zapisy / więcej informacji:

Warsztaty są nieodpłatne. Liczba miejsc ograniczona!

27 maja 2024 r. (poniedziałek), godz. 17:00

Pracownia twórcza hydro-polis, Dom Kultury w Woźnicach, Woźnice 11A

Wydarzenie na Facebooku: „Warsztaty tkackie – spotkanie organizacyjne”Projekt: „Tkanina. Mobilna mazurska spółdzielnia tkacka”

Działanie realizowane w ramach projektu „TKANINA. Mobilna mazurska spółdzielnia tkacka”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.