Motanki – warsztaty dla dzieci i dorosłych

7.04.24

Motanki to tradycyjne lalki obrzędowe, wykonywane od czasów przedchrześcijańskich z resztek tkanin, odzieży, sznurków, ziół i traw, metodą wiązania.

W trakcie warsztatów uczestnicy poznają technikę wykonania poszczególne typów motanek, ich przeznaczenie, a także historię, warstwę znaczeniową, jaka przez stulecia wytworzyła się wokół tego tematu.

Warsztaty dla dzieci w Woźnicach oraz dla dorosłych w Bibliotece Publicznej w Mikołajkach poprowadziła Roksana Butrym-Lampard. Z wykształcenia – etnolożka, z zatrudnienia – etnografka w Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. Nad opracowania naukowe przedkłada wiedzę zdobytą poprzez doświadczenie i przekaz międzypokoleniowy. Pasjonuje ją rękodzieło ludowe oraz tradycyjny światopogląd. Tajniki jednego i drugiego stara się zgłębiać poprzez kontakt z najstarszym pokoleniem oraz przemycić w muzealnych zajęciach edukacyjnych skierowanych do dzieci i młodzieży. Najbardziej przemawia do niej słowo wyśpiewane, zwłaszcza białym głosem. Okazjonalnie twórczyni ilustracji i haftowanej biżuterii oraz tłumaczka z języka ukraińskiego i czeskiego.

Zapisy / więcej informacji:

Warsztaty są nieodpłatne. Liczba miejsc ograniczona!

Terminy:
Warsztaty dla dzieci: 6 kwietnia 2024 r. (sobota), godz. 12:00
Warsztaty dla dorosłych: 6 kwietnia 2024 r. (sobota), godz. 15:00

Warsztaty dla dzieci: Pracownia twórcza hydro-polis, Dom Kultury w Woźnicach, Woźnice 11A
Warsztaty dla dorosłych: Biblioteka Publiczna w Mikołajkach, Kolejowa 6

Projekt: MAZURY. Ziemie Odzyskane, Północne, Powracające

Działanie realizowane w ramach projektu „MAZURY. Ziemie Odzyskane, Północne, Powracające”. Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Relacja z warsztatów dla dzieci

Wydarzenie na Facebooku

Fundacja Hydro-polis Mikołajki

Relacja z warsztatów dla dorosłych