loader image
Fundacja Hydro-polis

Dźwiękospacery

Opis projektu

Transdyscyplinarny projekt „Dźwiękospacery”, łączący działania skupione wokół dźwięku, pejzażu dźwiękowego danego regionu z formami akcji artystycznych – współrealizacja.

Dźwiękospacery!/Soundwalks! to interdyscyplinarny projekt nieformalnej edukacji. Ze względu na specyfikę obszaru działania leimotivem tegorocznej edycji Dźwiekospacerów jest jeden z żywiołów – woda – jej estetyka i możliwości w kontekście antropologii dźwięku;motywami przewodnimi warsztatów skierowanych do dzieci oraz młodzieży będą: estetyka wody oraz twórczo pojęta hydroakustyka. Tropiąc hybrydy pejzażu dźwiękowego Warmii i Mazur oraz Pomorza (dźwięki natury – dźwięki przemysłu, turystyki) – zajmiemy się tworzeniem dźwiękowego hydropolis, dźwiękowej mapy regionu.

Projekt Dźwiękospacery!/Soundwalks! opiera się na propagowaniu tego rodzaju aktywności, przy jednoczesnym rejestrowaniu “kompozycji odnalezionych”, utrwalaniu dźwiękowego ducha ” tu i teraz “danych obszarów, przy zastosowaniu nowych mediów, współczesnych technik i technologii, trwając w poszanowaniu tradycji i tożsamości miejsc.

Pejzaż dźwiękowy (soundscape) to nasze środowisko akustyczne wraz z całym jego kontekstem – percepcyjnym, geograficznym, społecznym. Według R. M. Schafera nasze środowisko akustyczne jest zanieczyszczone, a przyzwolenie kultury zachodniej na prymat postrzegania wizualnego hamuje naszą wrażliwość na dźwięk. Wobec powyższego Kanadyjczyk proponuje proces “czyszczenia uszu” jako zestaw praktycznych ćwiczeń – spacery oparte na skoncentrowanym słuchaniu przy wykluczeniu zmysłu wzroku, naśladowanie usłyszanych dźwięków czy prowadzenie audio-pamiętników – to tylko niektóre z nich. Stosowanie owych praktyk winno wspomóc naszą kulturę słuchową i wyczulić nas na audialną estetykę miejsc, w których przebywamy. Tak więc percepcja pasywna, do której przyzwyczaja nas powszechny “muzak” – marketingowa muzyka tła – powinna ustąpić na rzecz aktywnego i świadomego odbioru.

dzwiekospacery.pl

Galeria

Czas trwania projektu

2022-2025

Grantodawcy

Dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Edukacja kulturalna

Zobacz inne projekty

Tkanina. Snucie o Mazurach

Tkanina. Snucie o Mazurach

Wspólnie z Koło Gospodyń Wiejskich Zełwążanki będziemy już wkrótce snuć historię o mormońskiej wsi, ziołach, tkaniu, lokalnym rękodziele i wielu innych kwestiach.Projekt składa się z kilku elementów, nasza część będzie realizowana w ramach SNUCIA OPOWIEŚCI i w jej...

czytaj dalej
Nowa mapa literatury mazurskiej

Nowa mapa literatury mazurskiej

"Nowa mapa literatury mazurskiej – cykl działań animujących czytelnictwo w bibliotekach publicznych powiatu mrągowskiego” kreuje bibliotekę publiczną jako otwartą dla wszystkich przestrzeń usługową, miejsce zaufania społecznego, kreujące wspólnotę, formujące lokalną...

czytaj dalej
Tkanina. Mobilna mazurska spółdzielnia tkacka

Tkanina. Mobilna mazurska spółdzielnia tkacka

Nasz projekt "TKANINA. Mobilna mazurska spółdzielnia tkacka" otrzymał dofinansowanie w ramach Programu Ministra - Kultura ludowa i tradycyjna. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało nam 25 000,00 zł na działania, warsztaty i popularyzację dokonań...

czytaj dalej

Wesprzyj nas!

Wesprzyj nasze działania na Mazurach, dokonując darowiznyna cele statutowe Fundacji Hydro-polis.

Konto prowadzone przez Alior Bank o numerze:
67 2490 0005 0000 4600 6045 3112

Tytułem: „darowizna na cele statutowe”

Jeżeli chcesz, poinformuj nas o ustawionym zleceniu, wysyłając krótkiego maila na adres fundacja.hydropolis@gmail.com. Informacja o ustawieniu zlecenia pozwoli nam lepiej planować budżet i nowe działania.

Nasza Fundacja działa w sferze zadań publicznych określonych w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Kwotę wpłaconej darowizny Fundacja hydro-polis przeznaczy na podstawową działalność statutową tj. edukację i wsparcie dzieci i młodzieży.