Róbcie muzykę! Święto Muzyki na Mazurach

23.06.24

Święto Muzyki (Fête de la Musique) to cykliczna impreza odbywająca się na całym świecie 21 czerwca. Mieszkańcy miast i miasteczek wychodzą tego dnia na ulice, celebrując to muzyczne święto, słuchając rozmaitych koncertów, biorąc udział w warsztatach oraz witając rozpoczynające się lato.

Święto powstało w 1981 z inicjatywy Marcela Landowskiego, francuskiego kompozytora polskiego pochodzenia. Spopularyzowana przez ówczesnego ministra kultury Francji impreza miała swoją premierę 21 czerwca 1982 r. Wówczas to, w nagłośnionym medialnie wystąpieniu, zaprosił on wszystkich Francuzów do wyjścia z muzyką w przestrzeń publiczną. Od tamtego czasu ta masowa manifestacja na cześć muzyki notowała rosnący sukces. Święto, organizowane początkowo tylko we Francji, stało się dziś znaczącym, europejskim wydarzeniem artystycznym. Każdego roku instytucje muzyczne – filharmonie, opery, teatry i szkoły muzyczne, kluby, ośrodki kultury, organizacje pozarządowe, puby, kawiarnie, jak również prywatne osoby na całym świecie, organizują w czerwcu ogólnodostępne koncerty.

Oryginalna nazwa w języku francuskim, „Fête de la Musique” jest grą słów, homofonem wyrażenia „Faites de la musique!” (Róbcie muzykę!), które stało się przewodnim zawołaniem do uczestnictwa w imprezie.

Święto Muzyki prezentuje muzykę:

• zgodnie ze swoim oryginalnym hasłem („Róbcie muzykę!”), zachęcając muzyków do spontanicznego wyrażenia się na ulicach i w miejscach publicznych
  • dzięki organizowanym darmowym koncertom i spontanicznym występom amatorów i profesjonalistów, daje szerokiej publiczności
    dostęp do muzyki każdego rodzaju, stylu.

Chcemy, by Święto Muzyki odbyło się w Mikołajkach po raz pierwszy i zostało na lata, stając się nową kulturalną tradycją regionu.

ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY

Więcej informacji / zgłoszenia / wolontariat:

21 czerwca 2024 r. (piątek), godz. 10:00-21:00

Miasto Mikołajki

Wydarzenie na Facebooku: „Róbcie muzykę! Święto Muzyki na Mazurach”Wydarzenie na Facebooku: „Koncert ASTROLABE – Święto Muzyki na Mazurach!”Wydarzenie na Facebooku:
„Wodny Sampler Rodzinne warsztaty muzyki elektroniczno-rytmicznej – Święto Muzyki na Mazurach!”
Wydarzenie na Facebooku: „Arszyn/Kołacki – Święto Muzyki na Mazurach!”Wydarzenie na Facebooku: „Rafał Bohatyrewicz – koncert – Święto Muzyki na Mazurach!”Wydarzenie na Facebooku: „Babadag – Bestiarijus – Święto Muzyki na Mazurach!”Projekt: „Dźwiękospacery!!~~#%@)*^^”

Warsztaty realizowane są w ramach projektu „Dźwiękospacery!!~~#%@)*^^ Monodrony, Audioskopy, Słuchowiszcza”.

Rolka z wydarzenia: „Koncert ASTROLABE – Święto Muzyki na Mazurach!”

Fundacja Hydro-polis Mikołajki